Комплексний підхід до європейських питань економії і обліку

Роблячи кроки до Європи, Україні доводиться стикатися з новими умовами ведення бізнесу та оплати праці. З приходом нових інвесторів вітчизняним підприємцям просто необхідно переглянути свою політику ведення бізнесу і знайти правильний підхід до економії коштів та оплати праці. Особливо гостро це питання піднімається у аграрному секторі, а саме у сфері паливно-мастильних матеріалів, де спостерігаються найбільші втрати. У протилежному випадку наші агровиробники та інші підприємства просто не зможуть витримати жорсткої конкуренції та корпоративного підходу іноземних компаній.

Прагнучи детально розібратися у цьому питанні, ми звернулися до директора та співзасновника ТОВ «ОРІОН» Андрія Венгловського. Його компанія не лише є ексклюзивним постачальником швейцарських систем обліку та контролю витрат палива, але й має свою власну стратегію економії, яка реалізується вже понад вісім років в Україні.

– Розкажіть про те, як прийшла ідея створення такого підприємства. Чому саме лічильники палива та інше подібне обладнання?

– Шлях до даного сегменту ринку був доволі цікавий. Я працював у одній компанії, яка паралельно займалась продажем зерна. У один час на цьому підприємстві було прийняте рішення повністю змінити свій автопарк, на що було взято відповідний кредит. Старі КАМАЗи відразу продали і замість них придбали сучасні вантажні автомобілі від європейських виробників. Звичайно, вважалося, що затрати на паливо будуть значно нижчими та зекономлені кошти підуть на погашення кредитів на техніку. Однак нашому здивуванню не було меж, коли ми побачили по документації протилежне. Виявляється, старий КАМАЗ і сучасний MAN споживають однакову кількість палива, чого не може бути в принципі.

Відразу гостро постало питання боротьби з крадіжками та скороченням витрат і було прийняте рішення придбати датчики рівня палива московського виробництва. Однак цей прилад показав себе не з найкращого боку і гроші були змарновані. Тому ми поїхали до Білорусії, де придбали проточні лічильники та отримали відповідну освіту з усіма необхідними сертифікатами. У результаті виявилося, що це обладнання теж має масу своїх недоліків, головний з яких полягав у заклинюванні самого лічильника та повній зупинці техніки.

Дещо пізніше ми вийшли на швейцарську компанію «Aquametro», яка вже встигла зарекомендувати себе на даному ринку по всій Європі. Її продукція виявилась ідеальною, оскільки мала високу якість та масу додаткових можливостей. З «Aquametro» ми стали працювати доволі щільно та в результаті стали єдиними її представниками у країні. Враховуючи це, я досить позитивно ставлюся до появи на ринку китайської продукції та інших «бюджетних» моделей. У кінцевому результаті людина завжди повернеться до якості, оскільки саме вона дозволяє економити кошти.

– Що Ви пропонуєте своїм клієнтам у першу чергу? Чи існує конкретний комплекс заходів щодо захисту та контролю?

– Коли в Україну зайдуть іноземні інвестори, то вони принесуть із собою свої правила менеджменту, які дозволять людям отримувати достойну зарплату та скорочувати витрати на виробництво. Як наслідок вони отримають собі кращих спеціалістів і складуть серйозну конкуренцію нашому виробнику. Тому нам просто необхідно вести правильний контроль своїх видатків, повністю виключити випадки крадіжок, а на зекономлені кошти піднімати людям зарплати.

Перш за все я рекомендую підприємствам здійснювати комплексний підхід до системи економії та контролю. Його можна розділити на два сегменти, один із яких буде представлений обліковою частиною, а інший – мотивуючою. Для початку слід встановити лічильники пального з системами GPS. Це значно спростить роботу і дасть можливість здійснювати контроль у режимі реального часу. Ті клієнти, котрі придбали більш дешеві моделі, в результаті повертаються саме до такого варіанту ведення обліку. Звичайно працівники від цього будуть не в захваті, оскільки на деяких підприємствах частка розкрадання палива перевищує реальну зарплату. Тому у дію повинен вступати мотивуючий фактор.

Давайте розглянемо таку ситуацію, коли підприємство купило палива, припустимо, на 200 євро. У процесі роботи 50% були розкрадені і продані на трасах або ж перекупщикам за половину вартості. У результаті працівник отримав 50 євро прибутку до своєї зарплати на крадіжці, хоча підприємство втратило 100 євро. Я ж пропоную встановити систему обліку та контролю, а на підставі її даних по економії вживати мотивуючих заходів. Половину збереженої суми віддати водієві у якості премії. Фактично він отримає свої 50 євро, які міг би здобути на крадіжці, але офіційно, що вирішить не тільки фінансове питання у його сім'ї, але й поправить моральний фактор у його житті. Як наслідок він краще працюватиме, краще спатиме, стане мотивованим та перестане саботувати роботу підприємства. Компанія ж отримає чесних співробітників, які будуть дорожити своїми місцями, та 50 євро економії від того, що було вкрадене раніше без систем обліку і контролю.

– Я бачу, у Вас доволі серйозний підхід до даного питання.

– Інакше не вийде. У протилежному випадку водії можуть робити так, що показники по економії будуть мізерними. Людину потрібно теж зацікавити, дати їй стимул. Це і є європейський підхід. Не можна підходити до цього питання однобоко. Тільки комплексне рішення дозволить отримати максимальний результат. Якщо же зараз цим не зайнятися, то з приходом інвесторів можна просто закінчити тим, що доведеться продавати підприємство.

– Розкажіть трохи про свою компанію «ОРІОН».

– Це ціла група компаній. Ми займаємося різноманітними напрямками: від IT технологій, GPS систем та дистриб'юторської діяльності до автоматичних систем поливу та ландшафтного дизайну.

На сьогоднішній день ми створили свою власну хмарну систему обліку і моніторингу. Назвали її WTM та отримати до неї доступ можна через наш сайт wtm.net.ua. Її відмінність полягає в тому, що окрім хмарного моніторингу, властивого будь-яким подібним системам, вона дозволяє в одному інтерфейсі вести повний облік всього підприємства. Це і склад, і зарплата, і облік робочого часу. Моніторинг – це просто додаткова функція у ній. По нашій системі сьогодні працюють склади, аптеки та інші підприємства.

– Для якої техніки та обладнання підходять ваші лічильники? Хотілося б зрозуміти, який сегмент ринку охоплює цей напрямок?

– Сама назва «Aquametro» говорить про те, що виробляються прилади вимірювання рідини. Компанія ж постачає продукцію практично для будь-якої техніки. Також існують системи для роботи з кислотами та іншими активними речовинами.

– У чому перевага ваших лічильників перед іншими подібними виробами?

– Перш за все – це відмінна швейцарська якість. У свій час наші спеціалісти побували на заводі-виробнику та побачили весь процес збірки. Він повністю автоматизований та його виконують роботи. Тому кожен окремий виріб ідентичний усім іншим. Різниця між першою партією та останньою повністю відсутня, що свідчить про високу культуру виробництва.

Ми пропонуємо здійснити тестову установку на тридцять днів, щоб користувач зміг реально оцінити економію. При цьому все можна підключити до системи WTM, про яку я говорив раніше.

Також наші лічильники єдині, наскільки мені відомо, які внесені до метрологічного реєстру України. Тому, приїжджаючи прямо з заводу, наша продукція не підлягає метрологічній перевірці. Цей важливий момент дозволяє представляти показники наших лічильників у суді. Вже було два процеси, на яких виносився вирок на базі показників наших приладів.

– Цікаво, а хіба на базі показників інших лічильників не можна подати до суду, наприклад, для відшкодування збитків?

– Справа у тому, що вони повинні проходити сертифікацію, щоб мати юридичну силу. У нашому ж законодавстві для внутрішньогосподарського обліку це не вимагається. Однак, якщо ви впіймали на крадіжці, припустимо, тракториста, то на базі показників несертифікованого лічильника ви навіть не зможете його за це звільнити. Ці дані не будуть мати юридичної сили. Тільки сертифікована продукція дозволить відшкодувати реальні збитки законним способом, показавши при цьому приклад іншим працівникам. Саме це і дозволяє нам працювати з державними підприємствами.

– Я знаю, що практично вся подібна техніка повинна проходити періодичне обслуговування, налаштування і перевірку. На заводах для цих цілей існують спеціальні служби, а як це відбувається у вас?

– У сертифікаті на товар написано, що існує рекомендований період перевірки, що становить два роки. Однак це лише рекомендація і якість продукції дозволяє використовувати лічильники набагато довше. Фактично деякі клієнти, що придбали це обладнання, користуються ним біля п'яти років. При цьому послуга така у нас існує, але вона платна. Лічильник же доведеться відсилати на завод-виробник. Дане питання нас теж сильно цікавить і ми тримаємо руку на пульсі. Коли буде попит на таку послугу, ми забезпечимо пропозицію.

– Які перспективи і плани на майбутнє у Вашого підприємства?

– Спочатку хочу розповісти про досягнення. Усе програмне забезпечення до наших трекерів, лічильників та іншого обладнання розроблялося саме нами. Це наша продукція, яка створювалась з урахуванням конкретних параметрів виробу.

На даний момент ми стараємося значно зменшити похибку приладу, яка і так становить менше 1%. Особливо при встановленні декількох лічильників на один агрегат. Для цього розробляється спеціальний софт, що дозволяє аналізувати заміри на різній швидкості потоку рідини та збирати дані у окремі групи. Його я представляв у Швейцарії на заводі «Aquametro», де цю ідею цілком добре сприйняли.

У перспективі ми плануємо встановити у лічильники спеціальні мікроконтролери, які дозволять не лише моніторити і збирати дані на сервер, але і виконувати самостійне коригування. Ця ідея особливо сподобалася у Швейцарії і ми думаємо, вона скоро буде реалізована.

Також ми почали співпрацювати з нашими військовими. Ми виконали пробне встановлення і результати досить оптимістичні.

Мене як патріота країни дуже радує той факт, що наша армія нарешті зайнялася питаннями економії. Це величезний плюс для країни і допоможе скоротити витрати. Європейський підхід до економії вже давно повинен використовуватися у армії, оскільки на сьогоднішній день саме вона віднімає більшу частину бюджету.

Ось такі у нас плани на майбутнє та перспективи розвитку.

– Дякую Вам за цікаву розповідь. Я думаю, будь-яке підприємство, яке зацікавлене у скороченні своїх витрат, зверне на неї увагу та зрозуміє, що на європейському ринку без правильного підходу та чіткої корпоративної політики просто не вижити. Від себе хочу додати, що працювати з компанією, яка має усі відповідні сертифікати, не тільки необхідно, але й правильно. Ще трохи – і тіньові схеми ведення бізнесу працювати не будуть, а значить, необхідно щось змінювати.